PSOAS "Sval duše"

05.05.2020

Iliak psoas je silný flexor (ohýbač) bedra a vonkajší rotátor stehennej kosti. Je to najhlbší sval a stabilizátor ľudského tela, ktorý ovplyvňuje našu štrukturálnu rovnováhu, rozsah pohybu, pohyblivosť kĺbov a fungovanie orgánov brucha. Je to jediný sval, ktorý spája chrbticu (5 bedrových stavcov) s nohami. Práve on je zodpovedný za udržanie nášho tela v stoji a tiež nám umožňuje zdvíhať nohy pri kráčaní.

Psoas obsahuje veľmi emotívnu zložku, zloženú z biologicky inteligentného tkaniva, ktoré doslova stelesňuje našu najhlbšiu túžbu po prežití a rozkvetu.
To znamená, že je PRIMÁRNYM SPRÁVCOM centrálneho nervového systému a preto sa považuje za hovorcu emócií. Je to z toho dôvodu, že psoas je spojený s bránicou cez spojivové tkanivo alebo fasciu, takže je ovplyvňovaný ako pri dýchaní, tak aj pri reflexe strachu - stiahnutí.

Zrýchlený životný štýl a stres generujú adrenalín, ktorý zabezpečí chronické tenzie (napätia) psoasu. Ak neustále udržiavame napätie v záťaži kvôli stresu, časom sa začne skracovať.
To sťaží naše držanie tela a funkcie orgánov, ktoré obývajú brucho, čo vedie k bolesti chrbta, ischias, problémom s platničkami, degenerácii bedrových kĺbov alebo tráviacim problémom.
Skrátenie tohto svalu spôsobuje napätie stavcov bedrovej časti chrbtice, spôsobuje tlak na platničky a bedrovú hyperlordózu. Spôsobuje tiež bolesť chrbta, napätie v bruchu a stehne.

Na druhú stranu, napätý psoas vysiela signály napätia do nervového systému, interferuje s pohybom tekutín a ovplyvňuje diafragmatické dýchanie.
V skutočnosti je psoas tak úzko zapojený do základných fyzických a emocionálnych reakcií, že keď je chronicky stresovaný, vysiela do tela nepretržité príznaky NEBEZPEČENSTVA, takže môže ovplyvniť vyčerpanie nadobličiek a imunitného systému. ,
Túto situáciu zhoršuje spôsob, akým sedíme, alebo držanie tela pri každodenných návykoch, ktoré znižujú naše prirodzené pohyby a ďalej zvierajú svaly.

Uvoľnený psoas umožňuje oveľa viac predlžovať prednú časť stehien a umožňuje, aby sa nohy a panva pohybovali plynulejšie a nezávisle.
Zlepšuje polohu chrbtice a celého trupu, čo má následný vplyv na zlepšenie funkcie brušných orgánov, na dýchanie a srdce.

Keď kultivujeme zdravie našich psoas-ov, oživia sa naše životne dôležité energie a znova sa spojíme s našim kreatívnym potenciálom. V niektorých východných filozofiách je psoas známy ako "SVAL DUŠE", hlavné energetické centrum tela. Jednoduchá relaxácia psoasu a bránice pretiahnutím môže výrazne znížiť bolesť a posturálne príznaky.
Čím sú psoas flexibilnejšie a silnejšie, tým viac našej vitálnej energie môže prúdiť cez kosti, svaly a kĺby.

Psoas by bol ako orgán usmerujúci tok energie, akési jadro, ktoré nás spája so Zemou a umožňuje nám vytvárať pevnú a vyváženú podporu od stredu našej panvy.
Chrbát sa tým predlžuje a môže cez neho pretekať všetka naša vitalita.

Zdroj:

Instituto Ellen Ta

Autor:

Ing. Patrícia Ambrózová