Kraniosakrálna terapia a autizmus

17.06.2020

Diagnóza poruchy autistického spektra (PAS) môže byť ťažkou správou pre rodinu a najbližšie okolie. Rodičia novodiagnostikovaných detí alebo dospelých ľudí s autizmom aktívne hľadajú liečebné metódy, ktoré zmierňujú úzkosť a stres, ktoré môžu sprevádzať autizmus. Keď sa uvoľní úzkosť a stres, denné funkcie sa zlepšia, niekedy dramaticky. Jednou z jemných a spoľahlivých metód, ktoré často môžu poskytnúť úľavu ľuďom s PAS, je kraniosakrálna terapia.

Ako prospieva kraniosakrálna terapia ľuďom s autizmom?

1. Dodáva zdravú dávku hormónov.

Kraniosakrálna terapia, ako praktická forma terapie, predstavuje klientovi zdravú, dokonca príjemnú záplavu oxytocínu. Oxytocín je hormón, ktorý sa často spája s pôrodom a dojčením, ale vyskytuje sa v ľudskom tele počas celého životného cyklu. Telo produkuje oxytocín, keď je aplikovaný fyzický kontakt medzi ľuďmi, zvyčajne pri kontakte s pokožkou.
V dôsledku sociálnych problémov a možného fyzického nepohodlia môžu niektorí ľudia s PAS produkovať omnoho menej oxytocínu ako priemerný človek, čo vedie k pocitom odpojenia, izolácie a dokonca aj depresie alebo úzkosti . Mať súcitného terapeuta, ktorý položí ruky na telo so starostlivým úmyslom zmierniť nepohodlie a zlepšiť každodenný život, môže pomôcť zvýšiť produkciu oxytocínu, vytvárať pocity spojenia a zvyšovať pohodu.

2. Poskytuje meditatívny zážitok.

Mnoho lekárov a terapeutov odporúča cvičenia jogy a meditácie tým, ktorí majú diagnostikovanú poruchu autistického spektra. Dôvodom je skutočnosť, že schopnosť upokojiť telo a myseľ v prípade potreby nielen znižuje napätie a úzkosť, ale zlepšuje schopnosť vyrovnať sa so stresom a inými negatívnymi emóciami. Pretože kraniosakrálne terapeutické sedenia sa zvyčajne konajú v tichom, meditatívnom priestore, klienti môžu zvyčajne relaxovať svoje telá a mysle, čo im môže pomôcť mať viac pod kontrolou svoje nálady a konania v každodenných situáciách.
"Deti s PAS pracujú ťažšie ako väčšina detí. Celý deň musia robiť veci, ktoré sú pre nich ťažké, vrátane toho, že sú v škole so všetkým zmyslovým preťažením. Hodina pokojného ticha s terapeutickým nádychom je neoceniteľná a uzdravujúca," hovorí Wiltbank.

3. Podporuje relaxáciu

Zatiaľ čo každý jednotlivec s PAS je jedinečný, niekoľko ľudí zápasí so svalovým napätím. Či už je to dôsledok komorbidných stavov alebo v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity alebo emočného napätia spôsobeného náročnými sociálnymi interakciami, tento symptóm môže byť obzvlášť náročný na zmiernenie. Kraniosakrálna terapia môže roztopiť svalové napätie. Najmä osoby s PAS môžu mať problémy so spomalením a uvoľnením. Kraniosakrálna terapia môže pomôcť klientom naučiť sa relaxovať fyzicky, mentálne aj emocionálne.