Dojčenie a kraniosakrálna terapia

01.03.2024

Kraniosakrálna terapia (CST) je jemná, rukami vykonávaná technika, ktorá sa zameriava na podporu a vylepšenie funkcií centrálneho nervového systému a na uvoľnenie obmedzení v celom tele. Táto terapia môže mať významný vplyv na riešenie problémov s dojčením, ktoré môžu byť pre mnohé matky a ich deti veľkou výzvou. CST ponúka jedinečný prístup k liečbe týchto problémov tým, že sa zameriava nielen na symptómy, ale aj na príčiny za nimi.

Ako CST pomáha pri dojčení

Pri problémoch s dojčením môžu byť obmedzenia a napätie v tele dieťaťa, ako aj u matky, ktoré vznikli napr. aj pri pôrode. Jednoducho často prehliadané príčiny. CST sa zameriava na identifikáciu a uvoľnenie týchto obmedzení, čo môže výrazne zlepšiť schopnosť dieťatka efektívne sa prisávať a výdatne piť.

Obmedzenia a napätie u dieťaťa

Deti, najmä tie, ktoré majú veľmi skrátenú či silnú uzdičku pod jazykom ale na hornej pere, môžu mať obmedzenia, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť otvoriť ústa dostatočne široko, pohybovať jazykom správne, problém vyplaziť jazyk a efektívne sať. CST môže pomôcť uvoľniť napätie v tkanivách, zlepšiť mobilitu orálnej motoriky a podporiť správnu funkciu jazyka a pier. Toto všetko môže viesť k lepšiemu prisatiu, čo je základom úspešného dojčenia.

Obmedzenia a napätie u mamičky

Mamičky tiež môžu mať obmedzenia, najmä v oblasti hrudníka, chrbtice a krku, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť poskytnúť pohodlnú polohu pre dojčenie. CST môže pomôcť uvoľniť tieto oblasti a zlepšiť celkovú pohodu matky, čo môže viesť k pohodlnejšiemu a menej bolestivému dojčeniu. Tak isto je veľmi dôležité venovať pozornosť popôrodným zmenám na tele ženy, venovať sa jazve po cisárskom reze a podobne. Toto všetko vplýva aj na psychickú stránku mamičky a jej sebavedomie. Čím viac je mamička po psychickej stránke v pohode, tým bezproblémovejšie dojčenie je. A v neposlednom rade, rozpoloženie mamičky veľmi citlivo vníma aj bábätko, na čo adekvátne reaguje.

Kraniosakrálna terapia pre deti na umelom mlieku

CST nie je prospešná len pre deti dojčené priamo z prsníka. Aj deti kŕmené umelým mliekom môžu mať obmedzenia a napätie, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť efektívne sať z fľašky a môžu spôsobiť podobné problémy, ako je nadmerné vytekanie mliečka kútikmi úst, kolika a reflux. CST môže pomôcť riešiť tieto problémy a zlepšiť pohodu dieťaťa.

Problémy s dojčením nikdy nemajú len jedného pôvodcu. Nikdy nieje problém len na strane bábätka alebo len na strane mamičky. Vždy je to začarovaný kruh, kde reaguje bábätko na stav mamičky a mamička na stav bábätka. Kraniosakrálna terapia ponúka dôležitý prístup k riešeniu problémov s dojčením tým, že sa zameriava na celkový stav matky a dieťaťa. Pomáha identifikovať a uvoľniť obmedzenia a napätie, ktoré môžu ovplyvniť dojčenie, a podporuje zdravý vývoj vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Ak máte problémy s dojčením, CST by mohla byť cenným zdrojom podpory na vašej ceste k úspešnému dojčeniu.